Coraz więcej młodych ludzi w naszym kraju decyduje się na zakup własnego mieszkania za środki pochodzące z kredytu hipotecznego. Warto wiedzieć, że środki z przyznanego przez bank kredytu hipotecznego mogą zostać przeznaczone nie tylko na zakup mieszkania
Nie tylko mieszkanie
Kredyt hipoteczne kojarzone są przede wszystkim z kredytami zaciąganymi na zakup mieszkania. Tymczasem środki te mogą zostać wykorzystane także na inne cele – oczywiście muszą one być związane z celami mieszkaniowymi. O kredyt hipoteczny mogą się ubiegać osoby, które planują:-
- zakupić mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego lub wtórnego;
- budowę domu;
- dokończenie budowy domu;
- remont mieszkania;
- remont wybudowanego domu;
- wykończenie nowo wybudowanego domu;
- wykupienie mieszkania komunalnego lub zakładowego.
Zakup mieszkania lub domu za środki pożyczone od banku wiąże się z koniecznością wniesienia wkładu własnego. Wymagany wkład własny wynosi dzisiaj dwadzieścia procent. Jego zgromadzenie dla młodych osób może okazać się niemożliwe. Warto więc pamiętać, że nie wszystkie banki wymagają dwudziestoprocentowego wkładu własnego. Są takie, w których wysokość tego wkładu to tylko dziesięć procent. Warto też pamiętać, że wkład własny to nie tylko „żywa gotówka”. Może nim być na przykład działka budowlana będąca własnością kredytobiorców.
Jaki rodzaj oprocentowania kredytu hipotecznego wybrać?
Kredyt hipoteczny na zakup czy budowę domu/mieszkania jest kredytem długoterminowym. Średni okres kredytowania to dwadzieścia pięć lat. Zaciągając kredyt hipoteczny do wyboru kredytobiorcy mają oprocentowanie stałe lub zmienne. Przy długoterminowym kredycie o wiele lepszym rozwiązaniem jest oprocentowanie stałe. Wybierając takie oprocentowanie unika się sytuacji, w której następuje podwyżka stóp procentowych. W ślad za tą podwyżką rosną miesięczne raty kredytu. Niestety, znalezienie banku, który udziela kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem jest obecnie bardzo trudne. Co więcej, banki oferujące taki kredyt gwarantują stałe oprocentowanie przez ściśle określony czas. Na ogół jest to pięć lat. Po tym czasie kredytobiorcy muszą przejść na oprocentowanie zmienne. Być może w niedługiej przyszłości kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem lub okresowo stałym będą dostępne we wszystkich bankach.
Na kredyt hipoteczny mogą liczyć tylko osoby posiadające zdolność kredytową. Jest ona oceniana przez bank na podstawie zaświadczenia o dochodach dostarczonego przez kredytobiorcę. Bank ocenia także wiarygodność kredytobiorców badając ich historię kredytową.