Projekt instalacji elektrycznej domu Kraków – na co zwrócić uwagę? 

Projekt instalacji elektrycznej domu Kraków – na co zwrócić uwagę? 

Budowa domu to poważne przedsięwzięcia. Każdy etap jest równie ważny i jeden błąd może odbić na całym projekcie. Dlatego bardzo ważne jest, aby szczegółowo i dokładnie zaplanować wszelkie instalacje, także elektryczną. Co więcej, projekt instalacji elektrycznej jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę. Na co zwrócić uwagę przy zamawianiu, lub wykonywaniu projektu instalacji elektrycznej? Poznaj najważniejsze kwestie. 

Projekt instalacji elektrycznej a pozwolenie na budowę

Zanim zaczniemy przygotowywać się do budowy domu, przede wszystkim musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Do tego niezbędny jest projekt instalacji elektrycznej. Wykonanie warto zlecić profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w zawodzie. Dzięki temu możesz uniknąć ryzyka popełnienia błędu i ewentualnych kosztów z nim związanych. Elektryk wykonujący projekt powinien posiadać uprawnienia budowlane w branży instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych oraz elektroenergetycznych.

Co ważne, zanim zlecimy projekt, pamiętaj, że musisz wystąpić do lokalnego zakładu energetycznego o tak zwane warunki techniczne wykonania przyłącza do sieci energetycznej. Warunki te są wydawane po uprzednim złożeniu wniosku, do którego musimy dołączyć wymagane załączniki, takie jak mapa do celów projektowych, akt własności lub współwłasności działki itd. We wniosku musimy określić także, o jaką moc przyłączeniową się ubiegamy. Tę wyliczamy na podstawie liczby oraz moce wszystkich urządzeń, jakie znajdą się w projektowanym domu. 

Projekt instalacji elektrycznej domu Kraków – o czym pamiętać? 

Projekt instalacji elektrycznej domu Kraków to bardzo ważny element inwestycji. O czym musimy pamiętać, przy wykonywaniu? Kluczową kwestią jest odpowiednie rozplanowanie i montaż instalacji elektrycznej. Przede wszystkim nie warto decydować się na położenie instalacji przed zaplanowaniem tego, w jaki sposób chcemy urządzić dom. W pierwszej kolejności warto ustalić, w którym miejscu będzie stała na przykład pralka, zmywarka, na jakiej wysokości będą blaty kuchenne itp. To właśnie pod te rzeczy warto zaplanować instalację elektryczną. Dzięki temu będzie funkcjonalna i praktyczna. Pamiętaj także, aby dodatkowo udokumentować przebieg przewodów, żeby później przypadkowo ich nie przewiercić. Możesz to zrobić na przykład za pomocą zdjęcia. Odpowiednio wykonany projekt instalacji elektrycznej Kraków to klucz do funkcjonalnego domu. Dlatego postaw na doświadczonych i sprawdzonych specjalistów.  

Dodaj komentarz