Warto wiedzieć jak będzie wyglądać przyszły dom

Warto wiedzieć jak będzie wyglądać przyszły dom

Wybór właściwego projektu domu to ważny krok poprzedzający jego powstanie. Każdy, kto planuje budowę domu, przywiązuje do projektu bardzo dużą uwagę. To logiczne, od tego bowiem jaki projekt domu wybierzemy, zależy czy powstanie dom, który będzie nam się podobać czy też dom, który będzie mniej atrakcyjny i mniej użyteczny. Oczywiście logiczną opcją jest zlecenie wykonania takiego projektu, takie rozwiązanie zawsze jednak jest dużo droższe niż zakup gotowego projektu domu. Jeśli więc nie mamy jakichś super skomplikowanych planów związanych z domem, warto zainteresować się gotowymi projektami domów. Można je kupić przez Internet, sprzedażą takich projektów zajmuje się wiele pracowni architektonicznych i firm. Co ważne, wybór takich projektów jest wręcz przeogromny. Nie ma znaczenia czy szukamy domu małego, dużego, parterowego czy piętrowego. Bez wątpienia znajdziemy szereg bardzo interesujących gotowych projektów domów, spośród których wybierzemy ten najlepszy. Najlepszy czyli który? Jak wybrać gotowy projekt domu?

Wizualizacja domu

Nie bez znaczenia jest oczywiście koszt samego projektu a także koszt budowy domu, który na jego podstawie powstanie. Nawet jeśli dom może być piękny i użyteczny, zawsze należy wybierać gotowy projekt, na podstawie którego będzie mógł powstać dom dopasowany do naszych potrzeb i – co ważne – taki, który będziemy mogli wybudować, bez znacznego uszczerbku budżetu domowego. Zawsze rzecz jasna istnieje możliwość wzięcia kredytu na budowę domu, jednak trzeba pamiętać o tym, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które trzeba będzie spłacić. Otrzymać go łatwo, spłacanie zaś może być o wiele trudniejsze, dlatego i przy decyzji o wzięciu kredytu trzeba bardzo uważać. Sprzedawane gotowe projekty domów, bardzo często oferowane są z uśrednioną wyceną kosztów jego budowy. Warto ją przeanalizować, pamiętać, że taka wycena powstaje na podstawie średnich cen materiałów budowlanych i usług budowlanych. Zawsze więc rzeczywisty koszt budowy domu będzie inny. Najczęściej nieco mniejszy, bowiem przy budowie domu, na wielu pracach można zaoszczędzić, choćby decydując się na wykonanie części z nich metodą gospodarczą, bez wynajmowania firm budowlanych i ponoszenia kosztów z tego tytułu.

Przy wyborze projektu domu rzecz jasna należy zainteresować się tym, co powstanie na jego podstawie. Przy każdej praktycznie tego typu ofercie można znaleźć zdjęcia domów, które powstaną na podstawie projektu. Niekiedy to są zdjęcia gotowych wcześniejszych realizacji, niekiedy graficzne wizualizacje. Takie obrazy oczywiście pomagają w wyobrażeniu sobie, jaki będzie dom, zbudowany na podstawie danego projektu, jednak są to tylko zdjęcia. Nie przedstawiają całego domu, co więcej, dzięki nim można zobaczyć tylko to, co autor chciał w danym momencie pokazać. Mogą pomóc w wyborze projektu, jednak aby ten wybór był właściwy, rozsądniejszym rozwiązaniem jest kupowanie projektów domów w miejscach, gdzie można nie tylko zobaczyć zdjęcia gotowych domów, ale także zobaczyć wizualizacje obiektu i odbyć przy nich i w nich tak zwany wirtualny spacer. Tylko on bowiem pozwoli nam poznać przyszły dom w sposób jaki chcemy.

Wirtualny spacer. Pomoże w wybraniu projektu

W dzisiejszych czasach programy komputerowe dają możliwość przygotowania takiego wirtualnego spaceru. Dla klienta, który jest zainteresowany tym, jak będzie wyglądać dom zbudowany na podstawie projektu, to idealna opcja, by zapoznać się z domem na swoich warunkach. Można odbyć wirtualny spacer wokół domu, “wejść” do środka, dokładnie obejrzeć wszystkie pomieszczenia. Przeanalizować ich sens i funkcjonalność. Taka opcja wirtualnego spaceru, często wiąże się dodatkowymi kosztami przy zakupie projektu jednak, takie koszty są warte poniesienia. Tylko bowiem na podstawie dokładnego zapoznania się z obrazem tego co powstanie na bazie danego projektu domu, można zyskać pewność czy ten projekt jest rzeczywiście tym właściwym i czy warto go kupić. Opłaca się więc szukać firm, które sprzedają gotowe projekty domów i udostępniają opcję wirtualnego spaceru po przyszłym domu.

Zmiany w projekcie są możliwe

Warto pamiętać, że nazwa “gotowy projekt domu” jest nieco myląca. Nie jest to bowiem projekt, w którym nie można wprowadzić żadnych zmian. Wiele firm sprzedających gotowe projekty domów, na życzenie klienta takie zmiany może wprowadzić. Od banalnych typu przesunięcie okna w miejsce, które bardziej odpowiada klientowi, po poważniejsze, typu zmiana wielkości pomieszczeń przyszłego domu czy też przeznaczenia konkretnych pomieszczeń. Jeśli więc dany gotowy projekt domu wydaje się dla nas interesujący, jednak nie wszystko w nim nam odpowiada, warto porozumieć się ze sprzedającym i poprosić o wprowadzenie zmian do projektu. Wiele z nich to zmiany, które będą wykonane za darmo. Za poważniejsze, trzeba będzie jednak dodatkowo dopłacić.

Dodaj komentarz