Zbyt drogi dom nie zawsze jest dobrym wyborem

Zbyt drogi dom nie zawsze jest dobrym wyborem

Zakup domu zawsze wiąże się z koniecznością wydania bardzo dużej sumy pieniędzy. Dysponując określoną gotówką i posiadając daną zdolność kredytową, wiele osób stara się kupować nieruchomość jak najtaniej. To bardzo rozsądne postępowanie, bowiem nawet jeśli możemy otrzymać wysoki kredyt hipoteczny i kupić za niego drogi dom to i tak trzeba będzie te pieniądze oddać. Raty kredytu będą wysokie, sama umowa kredytowa będzie zaś obowiązywać przez wiele lat. Przez długi czas zatem, miesiąc w miesiąc, trzeba będzie wpłacać do banku jakąś sumę, co oczywiście będzie znacznym uszczupleniem budżetu domowego. Jeśli stać nas na to, to dobrze. Warto jednak pamiętać, że różne rzeczy w życiu mogą się wydarzyć. Śmierć współmałżonka, choroba, problemy finansowe. Spłata kredytu hipotecznego może w takiej sytuacji stać się bardzo dużym problemem.

Niestety są ludzie wychodzący z założenia, że dom kupuje się na lata, więc musi być drogi, prestiżowy i wygodny. Nawet jeśli zakup wymagałby wydania znacznej sumy pieniędzy, całych domowych oszczędności. Nawet jeśli konieczny byłby potężny kredyt hipoteczny na wiele lat. Czy takie działanie ma sens? Czy zakup drogiego domu to dobry wybór? Najczęściej nie.

Warto wiedzieć

Warto pamiętać, że zakup dużego drogiego domu to początek wydatków. Trzeba go jeszcze wyposażyć, zaadoptować do własnych potrzeb, a potem utrzymać. Wyższe rachunki za wodę, prąd, wyższe podatki to coś, co w przypadku drogich domów nie jest niczym zaskakującym. Ewentualny remont dużego i drogiego domu także rzecz jasna przekłada się na wyższe wydatki. Nie ma bowiem możliwości wykonania go w takiej cenie, w jakiej wykonuje się remonty tanich, popularnych domów. Podobnie jest z kosztami ubezpieczenia takiej nieruchomości. Przy posiadaniu kredytu hipotecznego takie ubezpieczenie bez wątpienia będzie wymagane przez bank. Na pewno też będzie kosztować niemało. Drogi, duży dom, zawsze oznacza wysokie koszty jego eksploatacji i sporo wydatków z niem związanych,. Jeśli więc nie stać nas na to lub wydatki na taki dom byłyby znacznym uszczupleniem budżetu domowego, rzecz jasna zakup takiej nieruchomości nie ma sensu. Nie ma sensu także, gdy za kilka lat okaże się, że dom jest za duży. Tak jest, gdy zmienia się sytuacja życiu, dzieci się wyprowadzają, zakładają swoje domy. Niestety wiele osób o tym nie myśli, koncentrując się na tym co jest tu i teraz. Oczywiście można wyjść z założenia, że w razie potrzeby taką nieruchomość można bez większego problemu sprzedać. Nie jest tak. Cena sprzedaży także będzie musiała być wysoka. Potencjalnych kupujących bez wątpienia będzie niewielu, bowiem każdy, kogo stać na drogi dom, może wybierać spośród wielu podobnych. Co więcej, zawsze może zdecydować się na budowę nowego, zamiast na zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Sprzedaż dużego, drogiego domu, może być więc dużym wyzwaniem. Wiele takich domów to nieruchomości sprzedawane przez lata. Zainteresowanie nimi jest bowiem bardzo minimalne.

Podsumowując

Drogi i piękny dom cieszy oko. Jest powodem zazdrości sąsiadów czy innych osób. Nie zawsze jednak jest dobrym wyborem. Warto przemyśleć czy droga nieruchomość to rozsądny wydatek i zdać sobie sprawę z tego, że za o wiele niższe ceny można kupić domy może mniej atrakcyjne, ale spokojnie wystarczające do zamieszkiwania i życia, które wcale nie musi być przecież gorsze. Drogi i duży dom czy wręcz willa z basenem to obiekt warte zainteresowania tylko wtedy gdy nasz status finansowy jest naprawdę dobry i nic nie zapowiada, by uległ pogorszeniu. Warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz