Wieszaki w łazience – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wieszaki w łazience – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Niby zwykła rzecz – wieszak. Dopóki jest na swoim miejscu, w ogóle nie zwracamy na niego uwagi, szczególnie, gdy jest niepozorny. Dopiero jego brak uzmysławia, że jest niezbędnym wyposażeniem każdej toalety i łazienki. Jak dobrać go właściwie, by mógł być perfekcyjnie niezauważalną szarą eminencją łzienki?

Może być i plastikowy

Jako, że wieszak spełnia określoną funkcję, może być zrobiony z czegokolwiek i w dowolny sposób przymocowany do ściany. Byle wytrzymał obciążenie zawieszonych na nim rzeczy. Problem się zaczyna, gdy wieszak jest wyprodukowany ze słabego plastiku, do tego mocowany na taśmie samoprzylepnej. Taki wieszaczek sprawdzi się w kuchni, jeśli będzie służył tylko do powieszenia ściereczki do naczyń. Łazienka i toaleta wymaga haczyków czy wieszaków zdecydowanie bardziej wytrzymałych. W domu musi utrzymać ciężar płaszczy kąpielowych domowników czy wilgotnych ręczników. W miejscach publicznych wieszak w toalecie powinien być bardziej odporny, bo użytkownicy muszą na nim powiesić niekiedy ciężkie torebki i torby z zakupami. W takich publicznych miejscach nie zaszkodzi zamontować wieszak… wandaloodporny, który jest tak skonstruowany, że trudno go wyłamać czy w inny sposób zniszczyć. Takie całkiem niezniszczalne nie istnieją.

Niepozorny czy stylowy

W zależności od stylu, w jakim urządzona jest łazienka , można powiesić małe i gdy są puste, nie rzucające się w oczy wieszaczki. Powinny być jednak zrobione z masywnego surowca oraz mocowane na wystarczająco dużej powierzchni, by unieść ciężar. Wieszaki mogą być także ozdobą same w sobie. Kupowane w komplecie z wieszakami do papieru czy mydelniczkami będą tworzyć harmonijną całość. Nie tylko sam haczyk może być fantazyjny czy nowoczesny, ale także część przylegająca do ściany bywa dużą, interesującą ozdobą. Można kupić wieszaki-haczyki pojedyncze, podwójne i potrójne. Interesującymi, wygodnymi i praktycznymi może być wiele haczyków umocowanych na wspólnej listwie, która jest mocowana do ściany. Takie wieszaki dobrze zniosą duże obciążenia. W łazienkach i toaletach domowych sprawdzają się wieszaki-suszarki do ręczników. Choć zajmują więcej powierzchni, można na nich pozostawić do przeschnięcia ręcznik rozwieszone. Mogą to być pręty mocowane na obu końcach do ściany albo rozkładane jak wachlarz. W małych toaletach czy łazienkach kuszący jest pomysł zamocowania wieszaków po wewnętrznej stronie drzwi wejściowych. Będzie to dobry pomysł w toalecie, w której korzysta się z jednego, małego ręcznika. W łazience natomiast, gdy trzeba powiesić ciężkie, frotowe ręczniki czy płaszcze kąpielowe, po jakimś czasie może się okazać, że wprawdzie wieszak jest w nienaruszonym stanie, ale drzwi obwiesiły się.

Detale w wyposażeniu wnętrz czasem bywają decydujące o stylu. Takie niby nic, jak wieszaki, wykonane ze stali, mosiądzu, a nawet pokrywane metalami szlachetnymi  mogą być prawdziwą ozdobą. Źle skomponowane z wnętrzem, będą jak zęby wystające ze ściany.

Dodaj komentarz