Wszystko co musisz wiedzieć o żarówkach energooszczędnych

Wszystko co musisz wiedzieć o żarówkach energooszczędnych

Oświetlenie stanowi niezwykle ważny element każdego mieszkania – wspaniale buduje nastrój i zapewnia dobrą widoczność w czasie pracy w kuchni lub wykonywania makijażu w łazience. Duża liczba lamp może jednak generować spore rachunki za energię elektryczną. Czy w takim razie warto wymienić zwykłe żarówki na energooszczędne?

Jakie oświetlenie warto wybrać do mieszkania?

Na rynku znajdziemy szeroką ofertę produktów, które zapewniają światło w domu. Żarówki tradycyjne, energooszczędne, oświetlenie LED – dzięki nim w kuchni, salonie i łazience można uzyskać idealne światło, a rozmaite formy opraw i kloszy zapewniają różne efekty – oświetlenie rozproszone, kierunkowe i wiele innych. Sercem żarówki tradycyjnej jest żarnik wolframowy, który nagrzewa się do temperatury przekraczającej 2000 stopni Celsjusza i emituje światło. Tego typu żarówki przez lata dominowały w polskich domach, stanowiąc najbardziej popularne źródło oświetlenia. Od niedawna tendencja ta uległa zmianie, głównie ze względu na wysokie koszty energii elektrycznej, jakie generują zwykłe żarówki, a także przepisy, które zakazują użytkowania tradycyjnych modeli. Warto podkreślić, że świetlówki wyposażone w żarnik wolframowy tak naprawdę marnowały energię, ponieważ zdecydowana większość mocy była zamieniana na ciepło, a jedynie niewielka jej część – na światło. Właśnie obecnie zdecydowanie bardziej popularne stały się żarówki energooszczędne, które pozwalają znacząco zredukować rachunki za prąd.

Jak działają żarówki energooszczędne?

Żarówki energooszczędne nie posiadają żarnika, ich serce stanowi szklana rurka wypełniona mieszaniną gazów (rtęci i argonu), które emitują promieniowanie ultrafioletowe. Dzięki specjalnej budowie żarówka przepuszcza jedynie światło widzialne, zaś promienie UV są pochłaniane. Dzieje się tak za sprawą tzw. luminofora, który szczelnie pokrywa wnętrze świetlówki. W ten sposób żarówki są całkowicie bezpieczne dla człowieka i otoczenia.

Zalety żarówek energooszczędnych

Eksperci przekonują, że świetlówki energooszczędne działają nawet 8 razy dłużej niż tradycyjne żarówki. Świetlówki mogą świecić od 8 do nawet 14 tysięcy godzin, podczas gdy zwykłe żarówki osiągają jedynie skromne tysiąc godzin pracy. Czas świecenia w dużej mierze zależy od producenta. To jednak nie wszystko – rozwiązania energooszczędne zużywają nawet 5 razy mniej energii elektrycznej, co zapewnia ogromną różnicę w rachunkach za prąd. Świetlówki pozwalają także uzyskać inne barwy światła (np. białą i barwę światła dziennego), przez co oświetlenie w domu może być bardziej przyjazne i tworzyć wyjątkową atmosferę, niemożliwą do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych żarówek. I chociaż świetlówki wypełnione mieszaniną gazów są zdecydowanie droższe niż tradycyjne, to i tak zapewniają oszczędności.

Dodaj komentarz