Zakup domu z budynkiem do rozbiórki, może mieć sens.

Zakup domu z budynkiem do rozbiórki, może mieć sens.

Szukając domu na wsi, bardzo często możemy natknąć się na oferty sprzedaży domów z zabudowaniami gospodarczymi, starymi stodołami czy budynkami, które służyły do innych celów rolniczych. Takie budynki charakteryzują się znaczną powierzchnią, ograniczają funkcjonalność działki. Nie bez znaczenia jest też wysokość podatku od nieruchomości za takie obiekty. Jest bardzo wysoka. Czy to jednak oznacza, że takie oferty nie są warte uwagi? Wręcz przeciwnie. Takie nieruchomości z reguły nie kosztują wiele, a sama rozbiórka budynków może być przyjemnością i sposobem na zysk albo co najmniej na odzyskanie pieniędzy za rozbiórkę.

Jak zyskać na rozbiórce starej stodoły lub innego budynku gospodarczego?

Stara stodoła czy też inny budynek gospodarczy, to obiekt, w którym w zasadzie każdy element po rozbiórce można spieniężyć. Wybierając taką nieruchomość, warto stawiać na te, gdzie budynki gospodarcze były budowane ze starej czerownej cegły i posiadają wiele ciekawych elementów sprzed lat. Każdy z nich można łatwo sprzedać a zysk nie będzie mały

1. Cegły

Stare, czerwone cegły są bardzo cenione w obecnych czasach. Oceniane jako “rustykalne”, często służą jako element dekoracyjny. Nierzadko stawia się z nich ściany wewnętrzne, lub tnie na węższe paski i ozdabia nimi ścianę, imitując to, że jest zbudowana z cegieł. Z powodzeniem takie cegły można sprzedawać nawet za złotówkę, za sztukę. W ścianach przeciętnej dużej stodoły jest kilka tysięcy cegieł. Oczywiście nie wszystkie będą do odsprzedaży, ale co najmniej 2-3 tysiące tak. Warto tu dodać, że ich pozyskiwanie jest łatwe. Stara zaprawa wapienna – a właśnie takie z reguły były wykorzystywane przy budowie takich obiektów – jest łatwa do oczyszczenia, a same cegły można wyjmować ze ściany praktycznie ręką.

2. Więźba dachowa

W ostateczności można drewno z więźby dachowej sprzedać osobie szukającej drewna do kominka. Bardzo często jednak stare i grube bele drewna, wykorzystane w budowie więźby dachowej, są poszukiwane i można je sprzedawać nawet za kilkaset złotych za sztukę.

3. Deski ze stodoły

Stare deski ze stodoły, także mogą być sposobem na zysk. Po latach, gdzie były wystawiane na działanie warunków atmosferycznych, zyskały specyficzny wygląd. Takie deski również kupowane są do celów ozdobnych lub na ramy do obrazów i innych prac. Ceny takich desek są zaskakująco wysokie.

4. Elementy metalowe

Drobne można oczywiście sprzedać w punkcie skupu złomu. Większe – na przykład dwuteowniki wzmacniające strop, można odzyskać i sprzedać z dużym zyskiem. Podobnie żeliwne ramy okienne, powszechnie wykorzystywane w budynkach gospodarczych sprzed lat.

Podsumowując

Stara stodoła do rozbiórki czy inny suchy budynek gospodarczy na działce z domem, nie powinien zniechęcać do zakupu takiej nieruchomości. Na rozbiórce takich obiektów można zarobić, a jednocześnie budynki zlikwidować, dzięki czemu działka z domem będzie pusta, a jej możliwości zagospodarowania bardzo duże.

Dodaj komentarz