Zakup nieruchomości to bardzo duża inwestycja, która musi być odpowiednio przemyślana. Często największy dylemat kupujących stanowi sam przedmiot zakupu. Nie wiedzą oni, czy lepiej zdecydować się na dom, czy jednak bardziej opłacalny będzie zakup mieszkania. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak przed podjęciem decyzji warto przemyśleć kilka istotnych rzeczy.
Do mieszkania czy wynajmu?
Podstawową kwestią jest, czy nieruchomość będzie w przyszłości służyła właścicielowi jako mieszkanie, czy też nabywana jest w celach inwestycyjnych. Warto pamiętać, że dom jest o wiele trudniej wynająć, niż mieszkanie. Na zachodzie Europy domy są również chętnie wynajmowane, jak mieszkania. Tymczasem w Polsce jest dokładnie na odwrót. Dlatego nie warto decydować się na dom, a w szczególności duży dom, jeśli ma on służyć do wynajmu. O wiele lepszym wyborem będzie wtedy mieszkanie. Jeżeli jednak chcemy zająć nieruchomość, to warto zastanowić się, jaki jej typ bardziej nam odpowiada. Mieszkania zwykle położone są bliżej centrów miast, lecz dom na uboczu może stanowić swego rodzaju oazę spokoju i uchronić nieco naszą prywatność.
Budżet kupującego
Na ogół domy są nieco droższe, niż mieszkania. Oczywiście możemy znaleźć domy w okazyjnej cenie, lecz zwykle są one albo w stanie do remontu albo zlokalizowane na obrzeżach miast. Warto więc na początku określić cenę maksymalną, jaką możemy zapłacić za dom lub mieszkanie. To na podstawie budżetu powinniśmy poszukiwać konkretnych ofert sprzedaży. Co prawda określenie ceny maksymalnej może być nieco trudne, szczególnie jeśli zakup nieruchomości na być finansowany środkami pochodzącymi z kredytu. Nigdy bowiem do końca nie wiemy, jak duża jest nasza zdolność kredytowa i ile będzie w stanie pożyczyć nam bank. Dlatego możemy udać się do doradcy kredytowego, który pomoże oszacować wysokość kredytu, o jaki możemy się ubiegać.
Nie tylko finanse
Przyszły nabywca nieruchomości musi przede wszystkim zastanowić się nad swoimi własnymi potrzebami i to właśnie pod nie wybrać nieruchomość. Nie jest tajemnicą, że utrzymanie domu jest o wiele trudniejsze i o wiele bardziej kosztowne. Większość wydatków musimy pokryć we własnym zakresie, tymczasem mieszkając w bloku część wydatków pokrywana jest z budżetu remontowego. Dotyczy to części wspólnych, na przykład schodów, klatki schodowej czy dachu budynku. Warto pamiętać, że jeśli własny dom jest naszym marzeniem, to nie zastąpi go nawet najpiękniejsze mieszkanie. Dlatego też najważniejsze jest dopasowanie rodzaju nieruchomości do naszych prywatnych potrzeb.