Podatek od sprzedaży mieszkania

Podatek od sprzedaży mieszkania

Każdy z nas marzy o posiadaniu domu bądź mieszkania na własność. Jest to podstawą stabilizacji wszystkich rodzin. Ważne jest, to aby każdy domownik miał swoje miejsce. Jednak uszanowanie sfery prywatnej jest istotne. Jednak co zrobić, gdy nasze mieszkanie jest za ciasne? Gdy w rodzinie pojawiają się nowi członkowie? Tu wiele rodzin decyduję się na zmianę swojego lokum. Jednak często większe znaczy droższe. Więc każdy chce uzyskać jak najlepszą cenę za swoją nieruchomość. Sprzedający często nie zdaje sobie sprawy, że pomimo własności danego miejsca będzie musiał zapłacić państwu za daną transakcję. Nasuwa się pytanie : Jak to możliwe? Tu pojawia się pojęcie: podatek od sprzedaży mieszkania bądź domu, czyli tzw. podatek od wzbogacenia. Jak to działa? Ile będę musiał oddać pieniędzy? Czy to się opłaca? Pytań jest wiele, a niezrozumienie i obaw osób sprzedających jeszcze więcej.

Co to jest podatek od sprzedaży mieszkania?

Mianowicie podatek ten płacą osoby, które decydują się na sprzedaż swojej nieruchomości. Jednak czy zawsze trzeba go płacić? Otóż nie. Istnieją różne sytuacje, w których nie musimy ponosić z tego tytułu kosztów. Pierwsza z nich to, sprzedaż mieszkania po upływie 5 lat. Ważną kwestią jest, aby były to pełne lata kalendarzowe. Gdy po ich upływie zdecydujemy się na pozbycie się mieszkania nie musimy informować US.

Jednak co, gdy nie upłynęły wyznaczone lata?

Podatek od sprzedaży mieszkania wynosi wtedy 19%. Często uważa się, że podane 19% osoby sprzedające będą musiały zapłacić od całej kwoty. Tu nieprzypadkowo podatek ten ma tzw. nazwę podatku od wzbogacenia. Osoba pozbywająca się nieruchomości płaci podatek tylko od części, o którą się wzbogaciła. Na przykład Pan Igor mieszkanie zakupił za 200 tysięcy,a sprzedać chce za kwotę 250 tysięcy. Jego kwotą, o którą się wzbogacił będzie 50 tysięcy. Od tej kwoty musi zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania.  Jednak jest opcja, która daje możliwość nie płacenia podatku przed upływem 5 lat. Mianowicie możemy skorzystać z ulgi na własne cele. Naszymi własnymi celami będzie: zakup nowej nieruchomości, remont lokalu, spłata kredytu hipotecznego itp. Często w koszta sprzedaży wliczone są usługi pośrednika i notarialne. Po okazaniu odpowiednich faktur możemy je wliczyć w podstawowy koszt mieszkania. Co w przypadku, gdy cena sprzedaży nieruchomości jest równa bądź niższa od podstawowej? Osoba zbywająca dane mieszkanie nie jest zobowiązana na opłacenie podatku.

Jak można zauważyć sprawy prawne mogą być kłopotliwe. Więc niewątpliwie warto poradzić się specjalisty przed organizowaniem sprzedaży mieszkania bądź nieruchomości. Będziemy mogli bezstresowo cieszyć się nową inwestycją.

Dodaj komentarz