Takie samo mieszkanie, inna cena
Szukając mieszkania niejednokrotnie można spotkać się z dwoma na pozór bardzo podobnymi lokalami, jednak znacznie różniącymi się ceną. Skąd biorą się te różnice? Wpływają na nie różne czynniki – część z nich jest zupełnie obiektywna i warto wziąć je pod uwagę podczas zakupu. Jednak inne to tylko przemijająca moda czy triki deweloperskie. Jak zatem wybrać mieszkanie, żeby nie przepłacić?
Cena mieszkania – od czego zależy?
Lokalizacja – estetyczna okolica, np. w sąsiedztwie parku i wyremontowanych budynków zawsze wiąże się z wyższą ceną lokalu. Ponadto ważny jest łatwy dostęp do instytucji takich jak szkoła, przedszkole, kino czy inne. Najdrożej zawsze będzie w centrum i dzielnicach miast najlepiej skomunikowanych. Trzeba zwrócić na to uwagę, ponieważ mieszkanie w centrum kupione za wyższą kwotę nie zwiększy komfortu, jeżeli nie będzie pasowało do naszego stylu życia czy planów zawodowych. Możesz kupić praktycznie takie samo mieszkanie na obrzeżach za niższą kwotę i cieszyć się nim wiele lat.
Typ i standard budynków – mieszkania w blokach z wielkiej płyty zazwyczaj są tańsze, ponieważ są one wiekowe. Estetyka budynków również nie wpływa na ich korzyść. Jednak okazuje się, że często są one położone w dzielnicach dobrze skomunikowanych, zielonych i spokojnych. Droższe na pewno są lokale budowane w cegły w ciągu ostatnich 20 lat. Od razu można zauważyć różnice estetyczne. Niestety nowe budynki często znajdują się na obrzeżach miast lub na terenach pofabrycznych i nie posiadają odpowiedniej infrastruktury.
Plan mieszkania – w ogłoszeniu często nie znajdziemy informacji na temat rozkładu mieszkania, liczby okien i kierunków na jakie wychodzą oraz o możliwościach aranżacyjnych. Przez to kupujący może łatwo wpaść w pułapkę, ponieważ skuszony niska ceną może myśleć, że trafił na świetna ofertę jeszcze zanim obejrzy mieszkanie. Tymczasem może się okazać, że mieszkanie jest całkowicie nie ustawne, ponieważ ma długie i wąskie pokoje czy bardzo duży korytarz oraz okna wcale nie doświetlają lokalu wystarczająco, przez co panuje tam nieciekawy klimat. Takie czynniki mogą znacząco wpływać na cenę mieszkania.
Aranżacja wnętrza – to trik psychologiczny. Mieszkanie estetycznie i nowocześnie urządzone pozwala kupującemu wyobrazić sobie, że mógłby w nim zamieszkać. W przypadku zaniedbanego mieszkania kupujący raczej zniechęci się do kupna. Warto zwrócić uwagę na to czy aranżacja Ci odpowiada oraz czy różnica w cenie mieszkań nie jest wyższa niż koszt ewentualnego remontu.