Co wybrać – dom czy mieszkanie?

Co wybrać – dom czy mieszkanie?

Decydując się na inwestycję we własne lokum, kupujący często stają przed dylematem czy wybrać mieszkanie czy dom. Wybór oczywiście zależy od wielu czynników – osobistych preferencji, lokalizacji oraz zaplecza finansowego.

Dom

W opinii wielu osób mieszkanie jest prostsze w obsłudze – w domu zawsze jest przecież coś do zrobienia, oprócz czasu trzeba mieć też więcej pieniędzy na jego utrzymanie. Wyższe są koszty eksploatacyjne, takie jak m.in. media, ogrzewanie, bieżące remonty, naprawy usterek. Oprócz powierzchni wewnątrz budynku trzeba również utrzymać otoczenie – chodniki, podjazdy, dach oraz pielęgnować ogród: kosić i podlewać trawę, dbać o nasadzenia, grabić liście.

Wielu osobom takie drobne prace we własnym ogródku mogą przynieść sporo frajdy i radości, a efektem działań zawsze można pochwalić się przy rodzinnym czy przyjacielskim grillu. Poranna kawa na tarasie czy widok bawiących się w ogrodzie dzieci to często obiekty pożądania dla tzw. mieszczuchów, którzy w budownictwie wielorodzinnym, w otoczeniu betonu, nie mają możliwości obcować na co dzień z przyrodą.

Wybierając życie w większej odległości od centrum miasta, siłą rzeczy jesteśmy niejako skazani na konieczność dojazdów. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla rodziców dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, które trzeba przecież zawieźć na zajęcia, kółka zainteresowań czy treningi. Jeżeli jednak jesteś w stanie utrzymać dom, a ponadto zależy Ci na ciszy i spokoju po ciężkim dniu pracy, a dojazdy nie są dla ciebie problemem to warto wybrać dom.

Mieszkanie

W przypadku osób, które wolą jednak zamieszkać bliżej centrum i chcą mieć dostęp do każdego miejsca w szybkim czasie dobrym rozwiązaniem może okazać się mieszkanie. Ponadto jeżeli nie widzą oni siebie w przydomowych pracach, albo przeraża ich wizja sezonowych opłat na opał lepiej, żeby nie ryzykowali z zakupem domu. Może się później okazać, że opieka nad nim jest dla nich zbyt trudna, bo pracują do późna i po prostu nie mają czasu, by utrzymać porządek dookoła. W takiej sytuacji mieszkanie w domu może w końcu przerodzić się w męczarnię zamiast radość z posiadania własnego lokum.

Wybierając mieszkanie trzeba się jednak liczyć z sąsiadami. Prywatność w bloku może być nieco ograniczona, jeżeli trafimy na wścibskich ludzi mieszkających za ścianą. Możemy również trafić na sąsiadów, którzy lubią głośną muzykę i imprezy, kiedy my chcielibyśmy jednak ciszy i spokoju. W takich sytuacjach może dojść do nieprzyjemnych kłótni, które mogą negatywnie wpłynąć na dalsze relacje.

Dodaj komentarz