Jak zdobyć pieniądze na mieszkanie?

Jak zdobyć pieniądze na mieszkanie?

Bardzo dużo młodych osób w ramach uzyskiwania stabilizacji życiowej pragnie zamieszkać na swoim. Niestety, przeszkodą są pieniądze. Ceny nieruchomości w Polsce ciągle utrzymują się na wysokich poziomach, a płace dalekie są od tych europejskich. W tej sytuacji często młodzi ludzie intensywnie zastanawiają się, co mogą zrobić, aby zdobyć swoje pierwsze mieszkanie.

Mieszkanie na kredyt

Zdecydowana większość młodych osób decyduje się swoje pierwsze mieszkanie nabyć z pomocą kredytu hipotecznego. Jest to całkiem rozsądne wyjście, jednak nie dla wszystkich dostępne. Aby móc otrzymać kredyt na mieszkanie, trzeba wykazać się zdolnością kredytową.

To właśnie dlatego młodzi ludzie powinni podejmować pewne działania już na kilka lat przed momentem zakupu nieruchomości. Przede wszystkim trzeba starać się uzbierać pieniądze na wkład własny. Oprócz tego trzeba zadbać o swoją pozycję zawodową.

Banki jako kredytobiorców najchętniej widzą osoby pracujące już kilka lat w jednym miejscu i posiadające umowę na czas nieokreślony. Należy także zadbać o dobrą historię kredytową i pozamykać nieużywane karty kredytowe.

Zakup mieszkania z oszczędności

Mieszkania za gotówkę w obecnych czasach kupują nieliczni młodzi ludzie. Najczęściej są to osoby, które decydują się kilka lat spędzić w lepiej płatnej pracy za granicą. Zwykle dwóm młodym osobom potrzebny jest okres około 4 lat, aby uzbierać środki na niewielkie mieszkanie w Polsce.

Są także osoby, które decydują się pracować w kraju, mieszkać u rodziców lub teściów i odkładać na własne mieszkanie. Jest to droga zdecydowanie najdłuższa i obarczona sporym ryzykiem. Przy średnich płacach w Polsce trzeba by odkładać na mieszkanie co najmniej 10 lat, co jest okresem długim. Biorąc pod uwagę także uciążliwość mieszkania z rodziną, mało kto wybiera taką drogę.

Tańszy zakup

Osoby, które czują, że nie stać ich na wymarzone mieszkanie, powinny zweryfikować swoje oczekiwania. Zawsze można kupić mieszkanie mniejsze od założonego, położone na peryferiach miast albo na tańszych kondygnacjach. Nieco taniej zwykle udaje się także nabyć mieszkanie do remontu z rynku wtórnego.

Oprócz tego warto rozejrzeć się za ofertami z przetargów komorniczych albo sprawdzić dotacje rządowe dla młodych rodzin. Osoby spełniające kryteria mogą starać się także o mieszkania komunalne, które po wielu latach można w korzystnej cenie wykupić na własność.

Jak widać jest, co najmniej kilka możliwości kupienia własnego mieszkania. Młodzi ludzie nie powinni, więc załamywać się wysoką ceną metra kwadratowego tylko szukać dobrych sposobów na pozyskanie pierwszej nieruchomości na własność.

Dodaj komentarz