Sprzedaż lub zakup nieruchomości – dlaczego trzeba skorzystać z pomocy notariusza?

Sprzedaż lub zakup nieruchomości – dlaczego trzeba skorzystać z pomocy notariusza?

Sprzedaż bądź też zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością zadbania o wiele formalności. Po znalezieniu kupca lub też po znalezieniu nieruchomości, w którą chcemy zainwestować pieniądze, trzeba zadbać o formalną stronę całej transakcji. Wymaga to wizyty u notariusza, ponieważ bez tego umowa będzie nieważna w świetle prawa. Transakcję związane z kupnem-sprzedażą nieruchomości można podzielić na dwa etapy. Pierwszym jest sporządzenie umowy przedwstępnej, a drugim sporządzenie umowy finalnej. Zobacz, dlaczego podczas transakcji związanych z nieruchomościami niezbędne jest skorzystanie z pomocy notariusza i jak znaleźć dobrą kancelarię notarialną.

Umowa przedwstępna – notarialna czy zwykła?

Umowa przedwstępna nie musi być spisana przez notariusza. Istnieje możliwość, aby sporządził ją kupujący lub sprzedający i obie strony mogą ustalić jej treść. Druga umowa musi już jednak zostać spisana przez odpowiednią osobę, czyli wykwalifikowanego notariusza. Warto jednak wiedzieć, że spisanie nawet umowy przedwstępnej przy obecności notariusza jest dobrym rozwiązaniem i warto się na to zdecydować. W umowie przedwstępnej należy zawrzeć następujące informacje:

– dane osobowe sprzedającego i kupującego,

– adresy obu stron,

– opis nieruchomości,

– cenę, formę i termin zapłaty,

– wysokość zaliczki i sposób jej rozliczenia,

– oświadczenie sprzedającego, że nieruchomość nie jest zadłużona lub obciążona prawami osób trzecich.

Spisanie aktu notarialnego jest płatne, a koszt zależy od wartości nieruchomości. W przypadku, gdy na spisanie umowy przedwstępnej i finalnej decydujemy się u tego samego notariusza, można wynegocjować niższy koszt usługi. Dobry notariusz znacznie ułatwi załatwienie wszelkich formalności związanych z kupnem-sprzedażą nieruchomości, a jego rola jest niezbędna w całej transakcji.

Jak znaleźć dobrą kancelarię notarialną?

Jeśli szukasz kancelarii notarialnej do załatwienia spraw związanych z nieruchomością, to możesz posłużyć się w tym celu wyszukiwarką internetową. Bez problemu znajdziesz polecane kancelarie w Twojej okolicy, które mają dobre opinie klientów. Zdecydowanie się na pomoc profesjonalnego i doświadczonego notariusza sprawi, że będziesz miał pewność, że wszystko zostanie załatwione zgodnie z prawem. Warto znaleźć dobrą kancelarię notarialną, ponieważ w przyszłości, gdy znów będziesz potrzebować pomocy notariusza, będziesz mógł się zgłosić do sprawdzonego przez siebie i zaufanego miejsca. Współpraca z notariuszem pozwoli Ci uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.

Dodaj komentarz