Wentylatory łazienkowe – na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Wentylatory łazienkowe – na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Podczas remontu łazienki powinniśmy pamiętać nie tylko o jej wyglądzie, ale także funkcjonalności i odpowiedniej wentylacji. Jest to bardzo ważne i w każdej łazience powinno znaleźć się miejsce na wentylator łazienkowy. Będzie on usuwał nadmiar pary wodnej z pomieszczenia i zapobiegał powstawaniu grzybów. Zobacz, na co zwracać uwagę podczas wyboru wentylatora i jaki najlepiej zabezpieczy naszą łazienkę przed nadmiarem wilgoci.

Wentylatory łazienkowe – po co są?

Tak jak wspomnieliśmy, wentylatory łazienkowe usuwają nadmiar wilgoci z pomieszczenia i zapobiegają powstawaniu pleśni i grzybów na kafelkach. Łazienka to miejsce, w którym jest cieplej niż w reszcie mieszkania, a do tego panuje tam duża wilgoć. Wentylatory łazienkowe służą do tego, aby poprawić cyrkulacje pomieszczenia, przez co bakterie i grzyby nie mają aż tak dużych szans na rozwój, a do tego pozbędziemy się problemu zaparowanych luster.

Wybór wentylatorów łazienkowych – rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Wydajność wentylatora

To bardzo ważny parametr, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie. To właśnie od niego zależy to, jak szybko wentylacja będzie pracować. Jeśli chcesz wiedzieć jaka wydajność wentylatora łazienkowego będzie najlepsza w Twoim mieszkaniu, to wystarczy, że pomnożysz powierzchnię łazienki oraz jej wysokość. Taki wynik oznacza minimalną wydajność, jaką powinny mieć wentylatory łazienkowe w Twoim domu.

Miejsce montażu

Wentylatory łazienkowe powinny być montowane na ścianie łazienki lub ewentualnie na suficie. Ważne jest też, aby montować je w takim miejscu, w którym nie będą miały styczności  z wodą. Jeśli jest to nie możliwe i istnieje ryzyko, że krople wody dostana się wentylacji to należy wybrać wentylatory o bezpiecznym napięciu 12 V. W normalnych przypadkach zaleca się wybór wentylatorów, które pracują pod napięciem 230 V.

Sterowanie wentylatorem

Warto wiedzieć, że wentylatorem możemy sterować na różne sposoby i sterowanie można dopasować do swoich potrzeb i specyfiki pomieszczenia. Najczęściej spotyka się wentylatory, które uruchamiane są za pomocą włącznika elektrycznego lub włącznika światła w łazience. Jest to standardowe rozwiązanie, które sprawdzi się w praktycznie każdej łazience. Są także wentylatory łazienkowe, które mają specjalne czujniki i uruchamiają się, dopiero gdy w łazience wzrośnie poziom wilgoci lub działają jeszcze krótki czas po tym, jak opuścimy łazienkę. Takie urządzenia są już nieco droższe niż te tradycyjne, jednak mogą pracować bardziej efektywnie i lepiej pozbywać się nadmiaru wilgoci z pomieszczenia.

Wygląd

Jeśli dobierzesz wentylator o odpowiedniej mocy i sterowaniu, a do tego wiesz, w którym miejscu można go zamontować, to przyszedł czas na jego wygląd. Nie musi być on nudny i psujący wygląd pomieszczenia. Estetyka tego urządzenia również jest bardzo ważna, a wygląd wentylatora można dopasować do aranżacji łazienki i własnego gustu. Wentylatory łazienkowe mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć ciekawe kolory i kształty. Jeśli nie podobają Ci się tradycyjne rozwiązania, to z łatwością znajdziesz bardziej nowoczesne, które będą pasować do Twojej łazienki.

Nie zapominaj o wentylacji!

Dobór odpowiedniego wentylatora nie jest trudnym zadaniem, jednak należy to zrobić już na etapie remontu łazienki. Podczas projektowania tego pomieszczenia nie można zapomnieć o odpowiedniej wentylacji, która będzie zapobiegać powstawaniu nieestetycznego czarnego nalotu na kafelkach. Nie tylko źle to wygląda, ale także zagraża zdrowiu domowników i może powodować silne alergie. Nawet najpiękniejsza łazienka po jakimś czasie straci swój urok, jeśli nie będzie miała wentylacji i para wodna będzie osadzać się na wszystkich przedmiotach, które się tam znajduj.

Dodaj komentarz