Jak oszczędzić ciepło w domu?

Jak oszczędzić ciepło w domu?

Im większy jest dom, tym kosztowniejsze jest jego ogrzewanie. Jednak dzięki kilku złym decyzjom nawet na ogrzewaniu stosunkowo małego mieszkania można znacznie przepłacić. Warto więc wiedzieć, jak oszczędzić ciepło w domu dzięki kombinacji odpowiedniego doboru grzejników pokojowych i zadbania o szczelność termiczną budynku. 

Odpowiednio dobierz grzejniki pokojowe

Grzejniki pokojowe https://mat-dom.pl/grzejniki-pokojowe/ czy łazienkowe występują w wielu wariantach, kolorach i kształtach. Zanim jednak zaczniemy wybierać je pod kątek estetyki, warto zadbać, aby rozważane modele miały moc dopasowaną do wielkości i wymagań termicznych naszego mieszkania. Istotne jest także to, w jaki sposób planujemy wykorzystać grzejnik. W końcu nie musi on być głównym źródłem ciepła w naszym domu, a na przykład służyć jako sposób na dogrzanie wybranych pomieszczeń poza sezonem grzewczym, jeśli pojawi się taka potrzeba (zwłaszcza w okresie jesienno-wiosennym). Może być nam ciężko przebrnąć przez parametry techniczne różnych grzejników, a także ustalić, jakie właściwie są nasze wymagania. Wtedy nie powinno się zgadywać, a poprosić o pomoc specjalistę. Zazwyczaj możemy liczyć na bezpłatną poradę w sklepach stacjonarnych bądź internetowych, które zajmują się sprzedażą grzejników.

Nie rozmieszczaj grzejników na chybił-trafił

Nie bez powodu grzejniki pokojowe w większości mieszkań można znaleźć pod oknem. Tam właśnie występują największe straty ciepła, nawet jeśli okna są szczelne. Wobec tego jeśli umieścimy grzejnik w innym miejscu, na przykład pod sufitem, musimy przygotować się na spadek jego mocy. Niektórzy jednak nie mogą ulokować kaloryferów w optymalnej lokalizacji, czy to z braku miejsca, czy tak często występującego w nowym budownictwie przeszklenia. W takim wypadku warto zastanowić się nad ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikami kanałowymi. Można je zmieścić z powodzeniem nawet w małym mieszkaniu, a do tego są bardzo wydajne i energooszczędne. Problemem może być jedynie koszt instalacji, który faktycznie jest dość wysoki.

Zadbaj o docieplenie budynku

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromny może być wzrost zapotrzebowania cieplnego, jeśli dom jest nieodpowiednio docieplony, czyli na przykład nieszczelne są okna. Jest to problem występujący w wielu starszych budynkach. Krótkoterminowo wymiana okien może być dużym wydatkiem, ale na dłuższą metę dużo oszczędzimy na ogrzewaniu, a do tego podczas przebywaniu w mieszkaniu wyraźnie odczujemy wyższy komfort termiczny.

Warto wiedzieć, jak odpowiednio rozporządzić grzejnikami tak, aby uzyskać maksymalną wydajność domowego ogrzewania. Dodatkowo nie powinno się ignorować braku w dociepleniu mieszkania, ponieważ może nas to drogo kosztować.

Dodaj komentarz