Czym są okna pasywne i jakie mają zalety? 

Czym są okna pasywne i jakie mają zalety? 

Czy wiesz, że w statystycznym domu przez okna może uciekać aż do 30 proc. ciepła? Przez to wzrastają koszty ogrzewania. Kluczem do odpowiedniej izolacji wnętrza są odpowiednie okna. Warto przy tym wiedzieć, że przystosowanie domu do jak najniższego zużycia energii nazywamy pasywnością. Czym są okna pasywne i jakie mają zalety? 

Czym są okna pasywne? 

Jak już pewnie możesz się domyślić, okna pasywne to takie rozwiązanie, które aktywnie ogranicza straty ciepła. Co więcej, okna pasywne pozyskują energię z promieniowania słonecznego. Dzięki temu w dużej mierze przyczyniają się do oszczędności w ogrzewaniu domu. Jak powstają okna tego typu? Przede wszystkim do ich produkcji zastosowana jest nowa technologia, która pozwala na zapewnienie odpowiedniej szczelności. To właśnie dzięki tej cesze okno pasywne skutecznie zatrzymuje ciepło we wnętrzu. 

Ponadto okno pasywne posiada inteligentny system wentylacji. Umożliwia on dostęp do świeżego powietrza. Co ważne, nie powoduje przy tym utraty ciepła, ale jest dostosowany do pory roku. Choć takie okna są nieco droższe, to w rzeczywistości są ekonomiczną inwestycją, która pozwoli nam zaoszczędzić na przestrzeni lat. Okna pasywne to idealne rozwiązanie zarówno do bloku, jak i domu jednorodzinnego. 

Jak rozpoznać okno pasywne najwyższej jakości? 

Już wiesz, dlaczego warto postawić na okna pasywne. Teraz warto jeszcze dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze. Przede wszystkim, aby okna mogły uzyskać miano pasywnych, muszą wyróżniać się odpowiednią konstrukcją. To ona zapewnia tak niski współczynnik przenikania ciepła. Okna tego typu muszą być wyposażone w zespolony pakiet szybowy z potrójnego oszklenia. Co ważne, w oknach pasywnych każda warstwa oszklenia powinna być pokryta powłoką niskoemisyjną. Ponadto przenikalność ciepła każdej szyby nie może przekraczać 0,7 W/m2K.

Kolejnym istotnym elementem okna pasywnego jest profil ramy. W tym przypadku również powinniśmy zwrócić uwagę na współczynnik przenikalności ciepła. Tym razem nie powinien przekraczać on 0,9 W/m2k. Ramka międzyszybowa w oknie pasywnym wykonywana jest ze stali szlachetnej lub też tworzywa sztucznego. Warto wiedzieć, że rezygnacja z zastosowania aluminium jest niezbędna, gdyż ten materiał sprzyja tworzeniu się mostków cieplnych. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? Decydując się na okna pasywne, warto wiedzieć, że ich jakość zawsze potwierdza się odpowiednim certyfikatem. Dobrze dobrane okna pasywne to niezwykle korzystne rozwiązanie. 

Dodaj komentarz