Dlaczego warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy przy wycenie nieruchomości?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy przy wycenie nieruchomości?

Rynek nieruchomości w Polsce przez ostatnie kilka lat przeżywał prawdziwy rozkwit. Wzrost stóp procentowych ostudził jednak zapał, z którym Polacy jeszcze niedawno byli skłonni nabywać domy i mieszkania. Obecnie, aby sprzedać nieruchomość w naprawdę dobrej cenie, trzeba się nieco natrudzić. W szybkiej i korzystnej sprzedaży bardzo może pomóc profesjonalna wycena pochodząca od rzeczoznawcy majątkowego.

Opinia rzeczoznawcy nieruchomości, czyli jak udokumentować wartość mieszkania

Wystarczy przejrzeć statystyki na popularnych portalach aukcyjnych dotyczące wystawionych na sprzedaż mieszkań, by zauważyć, że zainteresowanie kupujących uległo w ostatnich miesiącach znacznemu osłabieniu. Nie jest to oczywiście związane z tym, że Polacy nagle nie potrzebują kupować mieszkań – zapotrzebowanie jest niezmiennie na wysokim poziomie, problem tkwi jednak w możliwościach. Długi cykl podwyżek kosztu pieniądza wpłynął na niemal całkowite zahamowanie akcji kredytowej – zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny zmniejszyła się nawet o 60%. Ci, których nadal stać na zakup mieszkania, czy to za gotówkę, czy przy pomocy kredytu, starają się negocjować cenę, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę z pogarszającej się sytuacji na rynku. To oczywiste, że w interesie właściciela mieszkania jest uzyskanie jak najwyższej ceny za swoją nieruchomość. Jak więc przekonać kupującego, że cena ofertowa nie może i nie powinna być niższa? Najlepiej postawić na profesjonalny operat szacunkowy sporządzony przez doświadczonego rzeczoznawcę majątkowego.

Operat szacunkowy to coś więcej niż dokument urzędowy przedstawiający proces szacowania nieruchomości i jej wartość. To sposób na przekonanie potencjalnego kupującego, że cena podana w ogłoszeniu odzwierciedla realną wartość nieruchomości. Ale to nie wszystko. Rzeczoznawca majątkowy może dostarczyć sprzedającemu znacznie więcej argumentów w negocjacjach z klientem.

W czym może pomóc rzeczoznawca nieruchomości?

Korzystając z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, można uzyskać dużo szerszą wiedzę w zakresie walorów mieszkania istotnych z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Metraż i stan techniczny mieszkania nie wyczerpują katalogu parametrów mających wpływ na cenę ofertową. Rzeczoznawca majątkowy przeprowadzając dokładną analizę rynku potrafi powiedzieć, jak ważne są z pozoru drobne niuanse lokalizacyjne czy potencjał inwestycyjny, wpływają na ogólną wartość lokalu.

Jak wybrać dobrego rzeczoznawcę nieruchomości? Zdecydowanie warto korzystać z pomocy specjalisty z danego regionu. Jeśli przedmiotem wyceny ma być nieruchomość położona na Śląsku, to właśnie w tej okolicy powinien pracować rzeczoznawca – działając na tym rynku, najlepiej zna bowiem jego specyfikę. Doświadczonym rzeczoznawcą majątkowym na Śląsku jest pani Barbara Włodarczyk, której siedziba znajduje się w Jaworznie. Z pełną ofertą pani Barbary można zapoznać się na stronie biura pod adresem: http://www.wycenawlodarczyk.pl/.

Z pomocą rzeczoznawcy wycena i sprzedaż nieruchomości stają się dużo prostsze, zwłaszcza w trudnych realiach gospodarczych, które wpływają na pozycję negocjacyjną sprzedającego.

Dodaj komentarz