Sprzedaż mieszkania z kredytem – poradnik krok po kroku

Sprzedaż mieszkania z kredytem – poradnik krok po kroku

 

Wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się, jak sprzedać mieszkanie, na które wzięli kredyt hipoteczny. Zdecydowanie nie jest to proces prosty, ale z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem jest do zrealizowania. W tym artykule omówimy kluczowe kwestie związane z tą procedurą.

Zrozumienie procesu sprzedaży mieszkania z kredytem

Pierwszym krokiem w procesie sprzedaży mieszkania z kredytem jest zrozumienie, jak to działa. Kiedy sprzedajesz mieszkanie, na które wziąłeś kredyt, musisz spłacić cały kredyt. Jeśli cena sprzedaży jest wyższa niż saldo kredytu, możesz zatrzymać różnicę. Jeżeli jest niższa, będziesz musiał pokryć różnicę z własnej kieszeni.

Pozyskanie informacji o saldzie kredytu

Zanim spróbujesz sprzedać mieszkanie z kredytem, musisz dowiedzieć się, ile dokładnie wynosi saldo Twojego kredytu. Możesz to zrobić, kontaktując się z bankiem, który udzielił Ci kredytu. Warto także zapytać o wszelkie dodatkowe koszty związane ze wcześniejszą spłatą kredytu, jak na przykład opłaty za wcześniejszą spłatę.

Wycena nieruchomości

Następnie powinieneś zlecić profesjonalną wycenę mieszkania. Pomoże to w ustaleniu realistycznej ceny sprzedaży. Wycenę powinien przeprowadzić rzeczoznawca majątkowy, który posiada odpowiednie uprawnienia.

Znalezienie kupca

Po ustaleniu ceny sprzedaży, następnym krokiem jest znalezienie kupca. Możesz zrobić to samodzielnie, lub skorzystać z usług pośrednika nieruchomości. Pamiętaj, że pośrednik pobierze prowizję za swoje usługi.

Finalizacja transakcji

Ostatecznym etapem procesu jest rozliczenie kredytu. Po uzyskaniu zgody od banku na sprzedaż nieruchomości i znalezieniu nabywcy, następuje spotkanie u notariusza. Zazwyczaj, bank wystawia tzw. list zastawowy, który jest przekazywany notariuszowi na dzień transakcji. Na podstawie listu zastawowego notariusz wykonuje przelew z konta nabywcy na konto banku, który udzielił kredytu. Po spłacie kredytu, bank zobowiązany jest do skreślenia hipoteki z księgi wieczystej. Należy jednak pamiętać, że procedura ta może się różnić w zależności od banku i warunków zawartych w umowie kredytowej. Dlatego zawsze warto skonsultować się z doradcą kredytowym lub prawnikiem.

Rola doradcy kredytowego

Doradca kredytowy może być niezastąpionym wsparciem w trakcie całego procesu sprzedaży mieszkania z kredytem. Doradca nie tylko pomoże zrozumieć wszystkie aspekty procesu, ale także zapewni, że wszystkie niezbędne kroki zostaną podjęte w celu bezproblemowej sprzedaży mieszkania. Od rozważenia różnych opcji refinansowania, przez pomoc w negocjacjach z bankiem, po wsparcie na etapie finalizacji transakcji.

Podsumowanie

Podsumowując, sprzedaż mieszkania z kredytem jest procesem, który wymaga dobrze przemyślanego podejścia i dokładnego zapoznania się z wszelkimi formalnościami. Niezwykle ważne jest skonsultowanie się z profesjonalistą, taki jak doradca kredytowy lub prawnik, aby zapewnić, że wszystkie kroki są prawidłowo wykonane. 

Dodaj komentarz