Wycena mieszkania – to nie musi być trudne

Wycena mieszkania – to nie musi być trudne

Chcesz samodzielnie wycenić mieszkanie? Wyprowadzasz się do innego miasta i chcesz sprzedać posiadane przez siebie lokum? Kluczem do sukcesu w sprzedaży jest dobra i prawidłowo przeprowadzona wycena mieszkania. Jak to poprawnie zrobić? Podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę, ustalając cenę.

Lokalizacja ma znaczenie – im lepsza, tym większa szansa na wyższą cenę

Gdzie jest położone Twoje mieszkanie? W mieście powiatowym czy wojewódzkim? Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w miejscu, gdzie masz lokum? O wiele łatwiej będzie Ci sprzedać mieszkanie za wysoką kwotę w dużym mieście na zachodzie Polski niż w małym, powiatowym miasteczku, gdzie wiele osób nie ma zatrudnienia. W przypadku większych miast ważna jest też lokalizacja na mapach samego miasta – czy Twoje lokum jest położone w centrum, czy na obrzeżach? Jak łatwo można się domyśleć, to w pierwszej sytuacji możesz liczyć na korzystniejszą cenę…

Metraż i stan techniczny – weź je pod uwagę podczas wystawiania ogłoszenia

Kolejne dwa ważne czynniki, jakie musisz brać pod uwagę w czasie ustalania ceny to metraż oraz stan techniczny mieszkania. Małe mieszkania będą mniej atrakcyjne na rynku niż takie, w których mogłaby zamieszkać kilkuosobowa rodzina, choć wyjątkiem będzie lokalizacja w miasteczku akademickim, gdzie wiele młodych osób marzy o kawalerce. Im lepszy stan techniczny mieszkania, tym na większą cenę możesz postawić w ogłoszeniu. Lokal w bloku z lat 80.tych to o wiele mniej atrakcyjna opcja niż własne mieszkanie na nowopowstałym osiedlu.

Układ pomieszczeń, stan ksiąg i nie tylko… – co jeszcze wpływa na cenę mieszkania?

Mieszkania, które mają pokoje przechodnie są mniej wygodne i dlatego też często odpowiednio tańsze. Układ pomieszczeń ma znaczenie szczególnie w przypadku niedużych 2- lub 3-pokojowych mieszkań. O wiele bardziej komfortowa jest opcja, gdy drzwi do każdego z pomieszczeń otwierają się na korytarz. Bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia wyceny lokum ma również jego stan prawny – trudniej będzie sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką niż wolne od kredytu. Dodatkowo dla potencjalnych nabywców ważne jest też najbliższe otoczenie – w spokojnej dzielnicy, na której jest przedszkole, żłobek i wiele potencjalnych pracodawców łatwiej będzie zaleźć chętnego na mieszkanie.

Jaka cena? Podpatrz u innych i dodaj ogłoszenie

Jeżeli nie jesteś na bieżąco w cenach nieruchomości, koniecznie poświęć odrobinę czasu na obserwację już wystawionych ogłoszeń w Twoim mieście. Obserwuj szczególnie ceny mieszkań o podobnym metrażu, stanie technicznym i lokalizacji jak to, które chcesz sprzedać. Jeżeli mimo tego po wystawieniu ogłoszenia nikt się nie zgłasza, pomyśl o obniżce ceny lub skonsultuj się z biurem nieruchomości, które pośredniczy w transakcjach tego rodzaju.

Dodaj komentarz