Budowa domu

Budowa domu

Decyzja została podjęta — buduję dom. I co dalej?

Często jest tak, że myślimy o budowie domu, decydujemy się, kupujemy działkę i zaczynamy się zastanawiać — co dalej?

Przede wszystkim pamiętaj, że potrzebujesz wiedzieć co możesz budować. Każde miasto i gmina ma swój Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub przynajmniej Warunki Zabudowy (WZ.) pozwala to na ujednolicenie danej okolicy. Z pewnością twoja działka też podlega pod jakieś regulacje. Warto jest to sprawdzić, bo od tego w dużej mierze zależy jaki projekt domu możesz wybrać. Czasem regulacje dotyczą kąta nachylenia dachu a czasem — czy to ma być dach dwuspadowy, czy może jednak kopertowy? Normowana w niektórych przypadkach jest też odległość od drogi albo czasami nawet fakt, czy możesz mieć daszek nad wejściem, czy niekoniecznie.

Mam wytyczne dotyczące działki.

Gdy już wiesz jaki projekt możesz wybrać, część dalsza to wybór między gotowym projektem a wykonaniem projektu przez architekta na życzenie klienta.

Jak zawsze wszystko ma swoje wady i zalety. Gotowe projekty często można dostać w niższych cenach, ponieważ są tworzone masowo. Warto jednak pamiętać, że każdy gotowy projekt trzeba zaadaptować do działki, na której ma powstać dom. Szukając więc gotowego projektu dobrze, jest już mieć wybranego architekta, który dopasuje projekt do działki, ponieważ jako osoba z doświadczeniem będzie w stanie podpowiedzieć, czy dany projekt się sprawdzi, czy nie warto kupić np. projektu w wersji lustrzane odbicie, co pozwoli na lepsze usadowienie domu na działce według stron świata. Jeżeli uważasz, że projekt jest prawie idealny, ale np. brakuje Ci w domu garderoby, pamiętaj, że drobne zmiany, które nie wpływają na konstrukcję budynku ani na kubaturę architekci bardzo często robią w cenie adaptacji, ponieważ nie wymaga to od nich przeliczania na nowo konstrukcji.

Jednak zawsze się może zdarzyć tak, że Swój wymarzony dom masz już w głowie. Wtedy oczywiście łatwiejszym sposobem będzie udać się do projektanta, który przełoży twoje marzenia na papier i konstrukcję. Pozwoli Ci to na wstawienie do Twojego nowego domu każdego elementu, który był zaplanowany. Kształt domu również może być wymyślny, o ile wytyczne na to pozwalają. Jednakże przy wyborze kształtu warto pamiętać, że im więcej zakrzywień w domu tym więcej mostków termicznych. Wybierając architekta warto też zwrócić uwagę na to, co wchodzi w skład jego obowiązków. Niektórzy w cenie adaptacji mają również mapę do celów projektowych, a w niektórych przypadkach taką mapę trzeba zrobić osobno u geodety. Część projektantów jest zdania, że ich praca się kończy na adaptacji projektu, a inni składają za klienta wniosek o pozwolenie na budowę czy przyłącze prądu. Wszystko to warto wiedzieć przed podjęciem współpracy.

A jak już będziesz mieć pozwolenie na budowę, to nie zostaje Ci nic innego, tylko budować!

Dodaj komentarz