Kiedy warto wykonać remont mieszkania samodzielnie a kiedy z ekipą remontową?

Kiedy warto wykonać remont mieszkania samodzielnie a kiedy z ekipą remontową?

Gdy przygotowujemy się do remontu albo wykańczania mieszkania musimy podjąć szereg ważnych decyzji. Na wstępie trzeba oszacować budżet oraz zaplanować jakie zmiany będą przeprowadzone w mieszkaniu. Dużym dylematem jest też podjęcie decyzji czy remont wykonujemy samodzielnie czy z ekipą remontową.

Specjalistyczna ekipa remontowa-kiedy warto ją zatrudnić?

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że remonty są drogie i uciążliwe. To właśnie wysokie ceny usług sprawiają, że wiele osób decyduje się remontować samodzielnie. Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze jest to właściwe. Jeśli chcemy wspomóc się fachowcami możemy to zrobić na kilka sposobów. Część osób zatrudnia dużą ekipę remontową, która wykona wszystkie prace. Inni zatrudniają różnych fachowców do wybranych prac a część zadań wykonują samodzielnie. Zatrudnienie ekipy z zewnątrz daje nam wiele korzyści. Możemy zlecić komuś prace, których nie lubimy albo nie potrafimy wykonywać. Mamy pewność, że fachowcy zrobią wszystko zgodnie z wymaganiami i przepisami. To oni martwią się o sprzęt, pracowników oraz transport. Zlecający może w tym czasie zająć się czymś zupełnie innym i nie musi znosić niedogodności remontu. Zatrudniając ekipę można zaaranżować mieszkanie dużo nowocześniej i ciekawiej, niż zrobilibyśmy to sami.

Samodzielny remont-kiedy jest dobrym wyborem?

Jest niewiele osób, które będą w stanie w całości wykonać swój remont samodzielnie. Choć Polacy generalnie są samoukami to z reguły potrafią przede wszystkim pomalować pomieszczenie, ułożyć panele, czasami płytki oraz skręcić meble. Dużo większych umiejętności wymagają przeróbki instalacji elektrycznej, wodnej czy centralnego ogrzewania. Tego typu prace oraz prace związane z podłączaniem gazu zdecydowanie poleca się zlecać fachowcom z uprawnieniami. Jeśli ktoś bardzo chce wykonać sam część prac powinien zastanowić się nad zasadnością takiego rozwiązania. Przede wszystkim trzeba realnie ocenić swoje umiejętności. To, że ktoś widział film instruktażowy na temat montażu sufitu podwieszanego i wszystko wyglądało prosto, nie znaczy, że uda mu się zrobić to samo za pierwszym razem. Oprócz własnych umiejętności trzeba realnie ocenić, czy mamy potrzebny sprzęt, duży samochód do transportu i kogoś do pomocy. Równie dokładnie należy przeanalizować swoje możliwości czasowe. Układanie płytek po pracy może trwać miesiącami. Poświęcanie całego urlopu na remont, w sytuacji gdy wiemy, że nigdzie nie wyjedziemy przez cały rok również jest złym wyjściem. Każdy musi więc sam sobie odpowiedzieć, czy w jego przypadku samodzielne remontowanie będzie trafną decyzją.

Dodaj komentarz