Jak wyremontować i zmodernizować powierzchnię twojego tarasu?

Jak wyremontować i zmodernizować powierzchnię twojego tarasu?

Posiadanie tarasu w swoim domu jest niewątpliwą zaletą. Jest to idealne miejsce, aby odpocząć, zaczerpnąć świeżego powietrza czy też wypić poranną kawę w bliskim kontakcie z naturą. Jest to miejsce traktowane także jako dodatkowe pomieszczenie poza głównym obrysem domu. Dobrze wykorzystana przestrzeń pozwoli nam na stworzenie idealnego wnętrza do rozrywki lub relaksu. Jeżeli taras nie spełnia twoich potrzeb, to prawdopodobnie przyszła pora na jego remont. Jak więc bezboleśnie przejść przez ten proces?

Remont tarasu

Dla niektórych może być to zaskakujące, ale ze wszystkich domowych pomieszczeń, to właśnie taras ma największa tendencję do powstawania różnego rodzaju uszkodzeń. Jest on bezpośrednio narażony na działanie warunków atmosferycznych, przez co musi wytrzymywać deszcz, śnieg czy też skrajne temperatury. Jeżeli jednak nasz taras został wzniesiony przez fachowców, to mamy zdecydowanie większą szanse na to, że będzie służył długo i bezproblemowo.

Układ warstw materiałowych na standardowym tarasie prezentuję się następująco:

  • grunt
  • zagęszczony piasek
  • płyta betonowa
  • hydroizolacja
  • warstwa wyrównawcza

Jako że masa posadzkowa nie prezentuje się zbyt dobrze, na większości tarasów układane są płytki, które są kładzione na zaprawę i elastyczny klej. Szczególnie w przypadku niezadaszonych tarasów problematyczne mogą być pęknięcia płytek lub fizyczne uszkodzenia fugi. Usterki fug możemy na bieżąco naprawiać wypełniając wszelkie nieszczelności zaprawą spoinową lub silikonem, jeżeli ubytek widoczny jest przy krawędziach pomieszczenia. W przypadku wymiany pojedynczych płytek bardzo przydatne będą ewentualne pozostałości. Jeżeli nie posiadamy jednak całych płytek z poprzedniego remontu, to musimy wybrać się do sklepu i dobrać taką, która będzie jednakowa rozmiarowo i bardzo zbliżona kolorystycznie. Przy remoncie tarasu zwróć szczególną uwagę na warstwy izolacyjne, które powinny pozostać nienaruszone. Jeżeli uszkodzonych płytek jest więcej, podłoże powinno zostać ułożone na nowo.

Naprawy konstrukcji tarasu

Gdy taras został zbudowany w sposób nieprofesjonalny lub ważne elementy uległy uszkodzeniu, nie pozostało nam nic innego oprócz rozebrania konstrukcji i jej kompletnego odbudowania. Przy remoncie tarasu zwróć uwagę na szczegóły, takie jak: szerokość dylatacji czy zastosowanie specjalnej elastycznej fugi. To właśnie od nich i od podłoża zależy żywotność tarasu.

Odbudowa tarasu to także szereg różnorodnych decyzji. Możemy, na przykład, zmienić surowiec główny i zbudować taras kompozytowy lub drewniany. Warto także przemyśleć kwestię zadaszenia. Tutaj mamy pełną gamę możliwości – zadaszenie może być drewniane, szklane, aluminiowe czy rozsuwane. Taras można nawet całkowicie zabudować, chociaż jest to dość kosztowne rozwiązanie. Ostatnią kwestią, którą warto przemyśleć przy remoncie tarasu jest oświetlenie. Jeżeli chcemy traktować to pomieszczenie jako pokój lub miejsce całodobowego wypoczynku, to powinniśmy móc z niego korzystać także po zachodzie słońca. W tej kwestii mamy prawdziwą mnogość wyboru: lampy stojące, wiszące, solarne czy kinkiety. Jeżeli potrzebujesz dużej ilości światła możesz postawić nawet na wydajne reflektory.

Podsumowanie

Remont tarasu może mieć różne stopnie skomplikowania w zależności od ilości uszkodzeń. W sytuacji gdy musimy wybudować wszystko od nowa, koszty znacznie wzrastają, zarówno ze względu na cenę materiałów, jak i konieczności wezwania specjalistów. Drobne usterki jesteśmy w stanie naprawić sami.  Przy remoncie tarasu możemy także skupić się na jego zmodernizowaniu. W tym celu warto pomyśleć o zaprojektowaniu zadaszenia tarasu i dodaniu odpowiedniego oświetlenia. Wszystko to razem umożliwi nam maksymalne wykorzystanie potencjału tego pomieszczenia.

Dodaj komentarz