Nadajemy nowe życie fugom

Nieruchomości. Podstawy pojęcia.

Fugi odgrywają bardzo ważną funkcję między płytkami ceramicznymi. Są bowiem ich wykończeniem i często to ich dodatek dodaje uroku płytkom. Fugi są mimo wszystko ciężkie w utrzymaniu czystości gdyż zazwyczaj po krótkim czasie odbarwiają się a nawet pękają. Bywa także, że pojawia się na nich pleśń. Wtedy powierzchnia wyłożona kaflami nie wygląda już tak atrakcyjnie jak na początku. Jest kilka sposobów poradzenia sobie z tym, to znaczy usuwanie starych i położenie nowych, odświeżenie preparatem renowacyjnym lub po prostu pomalowanie.

Usuwanie starych fug

Usunięcie starych i zniszczonych fug to dość męczące i przede wszystkim pracochłonne zajęcie. Mimo to jest bardziej opłacalne niż wymiana- tym samym skucie płytek z całej powierzchni, na której jest wyłożona. W sklepach z artykułami budowlanymi a w szczególności ceramicznymi należy kupić narzędzie potrzebne do tego zadania. Jest to tak zwany rylec, który posłuży do wyżłobienia starych fug. Jednak przy tej pracy należy bardzo uważać aby jednym niekontrolowanym ruchem nie zahaczyć nim o kafle, ponieważ mogą popękać a wtedy trzeba będzie je wymienić. Puste szczeliny między kaflowe trzeba oczyścić z pozostałego pyłu a w tym celu najlepiej posłuży odkurzacz gdyż najlepiej wciągnie pozostały kurz. Tak przygotowaną powierzchnię trzeba posmarować gruntem redukującym chłonność podłoża, dzięki któremu nowa fuga będzie się trzymać bez zarzutu. Po zagruntowaniu kładziemy nowe fugi zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu.

Odnowienie starych fug

Jeśli stare fugi nie są popękane ani spleśniałe, bardzo dobrze się trzymają powierzchni między kaflami a ich jedynym mankamentem jest odbarwienie wystarczy jedynie odświeżenie koloru. Do tego celu należy użyć specjalnego preparatu do renowacji spoin między kaflowych. Dzięki niemu można nie tylko odnowić odbarwiony czy też zabrudzony kolor fug ale również całkowicie go zmienić według własnego uznania. Ważne jest aby zwrócić uwagę na to czy środek ten ma też działanie antygrzybiczne- będzie to jego dodatkowym atutem.

Malowanie fug

Kolejną możliwością jest odmalowanie starych fug specjalnymi środkami przeznaczonymi do tego celu. Zalicza się do nich między innymi markery, masy renowacyjne oraz farby. Są one dostępne w różnych gotowych kolorach lub bezbarwne, do których dokłada się odpowiedni pigment i dzięki temu możemy uzyskać dokładną tonację odcieniu jakiego nam potrzeba. Trzeba również pamiętać aby przez nałożeniem jakiegokolwiek środka stare spoiny powinny być bardzo dokładnie umyte oraz osuszone. Fugi malujemy pędzelkiem lub gąbeczką o odpowiednim kształcie. Jeśli poprawiamy fugi wśród płytek gresowych trzeba szczególnie uważać aby nie wyjechać poza spoinę gdyż ten rodzaj płytek jest najbardziej narażony na odbarwienie. Pomalowane na nowo fugi schną około 24 godzin co wyklucza w tym czasie korzystanie z tego pomieszczenia.

Dodaj komentarz