Zakup mieszkania – poważna życiowa decyzja

Zakup mieszkania – poważna życiowa decyzja

Decyzja o zakupie mieszkania nie jest podejmowana często, za to jest jedną z ważniejszych decyzji życiowych prawie każdego kupującego, bowiem pociąga za sobą poważne wydatki, które obciążać mogą rodzinny budżet nawet przez dziesięciolecia. Dlatego decyzja, jakie i gdzie kupić mieszkanie powinna być gruntownie przemyślana. Po wybraniu miejsca i wielkości mieszkania, które interesuje kupującego pozostaje wybór bardzo istotny. Rynek pierwotny czy rynek wtórny? Podstawowa różnica sprowadza się do tego, że rynek pierwotny oferuje mieszkanie nowe, dopiero co wybudowane, a zakupu dokonujemy bezpośrednio od dewelopera budowlanego, zaś na rynku wtórnym zakupu dokonujemy od poprzedniego właściciela używanego mieszkania, który postanowił je sprzedać.

Jeszcze do niedawna zainteresowani szybkim nabyciem mieszkania nie mieli większego wyboru, a właściwie nie mieli wyboru żadnego, bowiem dostępne od ręki mieszkania oferowane były jedynie przez rynek wtórny. Na rynku pierwotnym trzeba było najpierw przedpłacić, a potem odczekać, aż budynek z przedpłaconym mieszkaniem zostanie wybudowany. Nie można więc było obejrzeć lokalu, a z reguły tylko jego plany, a jedyne co było do obejrzenia w terenie, to często wyłącznie dziura w ziemi i zaczęte fundamenty. Obecnie ta sytuacja uległa znacznej zmianie i to w całym kraju.

Deweloperzy dysponują bardzo dużą ilością wolnych i gotowych mieszkań w różnych, atrakcyjnych lokalizacjach. Po załatwieniu formalności prawnych i finansowych można się natychmiast wprowadzać i mieszkać. To bardzo duży plus na korzyść mieszkań nowych, szczególnie, że ceny za metr kwadratowy bardzo często są porównywalne do cen jakie obowiązują w danym miejscu oferowanym przez rynek wtórny. Oczywiście są takie miejsca, gdzie nowe projekty budowlane nie są realizowane, jak, na przykład, zabudowane całkowicie centra wielu polskich miast. Jeżeli ktoś jest zainteresowany wyłącznie taką lokalizacją, to rzeczywiście pozostaje mu prawie wyłącznie rynek wtórny. Tanie mieszkania Warszawa – taką frazę wpisując w Google, otrzymamy listę portali z ogłoszeniami nieruchomości na rynku wtórnym. A więc podstawowe korzyści z zakupu mieszkania jakie oferuje rynek pierwotny są takie, że są to mieszkania nowe, budowane pod reżimem najnowszych budowlanych technologii, z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi i konstrukcyjnymi, często przygotowane do indywidualnej aranżacji pomieszczeń i można je nabyć po cenach nie odbiegających od cen mieszkań używanych. Można je dzisiaj także obejrzeć w naturze, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie.

Kryteria jakim kierują się kupujący mieszkania są bardzo różnorodne, a decyzje podejmowane są po wpływem wielorakich czynników. Obecny, szeroki wybór dostępnych od zaraz mieszkań, jaki oferuje rynek pierwotny Warszawa bardzo poszerza możliwości podjęcia najbardziej racjonalnej, mieszkaniowej decyzji.

Dodaj komentarz