Co to jest najem instytucjonalny i kto może z niego skorzystać? 

Co to jest najem instytucjonalny i kto może z niego skorzystać? 

Najem instytucjonalny nierzadko mylony jest z najmem okazjonalnym. Jednak te dwie umowy znacznie się od siebie różnią, choć część założeń mają podobnych. Najem instytucjonalny był wyciągnięciem ręki w stronę osób, które zajmują się wynajmem mieszkań zawodowo. Celem ustawy było zachęcenie potencjalnych inwestorów do zakupu mieszkań pod wynajem. Co to jest najem instytucjonalny i kto może z niego skorzystać? 

Czym jest najem instytucjonalny? 

Co to jest najem instytucjonalny i kto może z niego skorzystać? Najem instytucjonalny polega na podpisaniu umowy, która zawierana jest między osobą fizyczną, a osobą prawną lub jednostką organizacyjną. Co kluczowe, strona wynajmująca musi prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokalu. W skrócie, umowę najmu najemca może podpisać z firmą, a nie osobą fizyczną. Ponadto umowa najmu instytucjonalnego musi mieć formę pisemną i zawsze podpisywana jest w obecności notariusza.

Inwestycje w najem instytucjonalny są popularne ze względu na ich stabilność i niskie ryzyko inwestycyjne. Dzięki temu inwestorzy mogą mieć stały dochód z wynajmu nieruchomości i inwestować swoje środki w projekty, które generują regularne i stabilne zwroty. Warto przy tym wiedzieć, że umowa najmu instytucjonalnego w porównaniu do klasycznej, jest lepszym zabezpieczeniem interesów właściciela nieruchomości. Co więcej, nierzadko jest również korzystniejsza dla samych lokatorów.

Kto może skorzystać z najmu instytucjonalnego? 

Z najmu instytucjonalnego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność związaną z wynajem. Umowa tego typu jest korzystna szczególnie dla przedsiębiorców zajmujących się wynajmem nieruchomości i mających zakupiony lokal, czy dom. Główną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że umowa instytucjonalna lepiej zabezpiecza interesy przedsiębiorców niż klasyczna umowa najmu. 

Co więcej, umowa najmu instytucjonalnego umożliwia skorzystanie właścicielowi z uproszczonej procedury eksmisji lokatora. Oczywiście jest ona możliwa do przeprowadzenia tylko wtedy, gdy najemca łamie warunki korzystania z nieruchomości. Na przykład nie płaci czynszu, lub odmawia opróżnienia lokalu mieszkalnego po wygaśnięciu umowy. Warto przy tym wiedzieć, że umowa najmu instytucjonalnego również chroni interesy najemcy, nie musisz się więc bać podpisywania takiego kontraktu. Pamiętaj przy tym, że najem instytucjonalny wymaga sporządzenia oświadczenia w formie aktu notarialnego oraz poniesienia w związku z tym opłat notarialnych.

Dodaj komentarz