Deweloper pod lupą

Deweloper pod lupą

Zakup nieruchomości

Decydując się na zakup mieszkania lub domu musimy dokładnie sprawdzić wszelkie nurtujące nas kwestie. Mamy do tego pełne prawo, ponieważ planujemy oddać nasze pieniądze w nadziei na wymarzone własne „M”, w ręce dewelopera. Jakie aspekty brać pod uwagę, by wybrać tego solidnego i rzetelnego inwestora?

Profesjonalny deweloper

O solidności dewelopera świadczy jego poważne podejście do spraw formalnych, zwłaszcza do umowy deweloperskiej. W umowie znajdują się wszelkie najważniejsze zapisy, takie jak zmiany w harmonogramie prac, warunki odstąpienia, zmiany w projekcie, jakość wykończenia, kary umowne oraz kwestie związane z rękojmią i gwarancją. Takich spraw jest wiele, dlatego deweloper powinien pozwolić klientowi na spokojne przeanalizowanie umowy w domu i w razie wątpliwości skonsultowanie jej z prawnikiem. W sytuacji, kiedy deweloper wymusza podpisanie umowy poprzez stwierdzenie, że bardzo mu się śpieszy i klient nie ma możliwości dokładnego przeczytania umowy, lepiej wycofać się z takiej transakcji, bo jest to sygnał, że inwestor może mieć coś do ukrycia. Jeżeli mu się śpieszy, to zaproponujmy inny termin spotkania, w bardziej dogodnym czasie – jeśli deweloper się nie zgodzi, nie podpisujmy umowy.

Doświadczenie i umiejętności

Istotną sprawą dla kupujących jest renoma i doświadczenie dewelopera. Firmy działające na rynku od wielu lat mają lepsze kontakty z dostawcami, mogą z nimi negocjować czy kupować towar po niższych cenach. Często sprawniej planują całą inwestycję. Jednak nie należy od razu przekreślać nowego przedsiębiorcy na rynku. O wiarygodności dewelopera świadczą zdobyte przez niego certyfikaty i dokumenty potwierdzające uczciwość działań i przestrzeganie zasad etycznych. Bardziej rzetelny wydaje się deweloper, który należy do organizacji i stowarzyszeń związanych z rynkiem deweloperskim, np. Polski Związek Firm Deweloperskich. Ponadto, jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek sytuacji spornej między klientem a deweloperem możemy zwrócić się do Związku, a ten pomoże rozstrzygnąć konflikt.

Deweloper pod lupą

Niezwykle ważne jest indywidualne podejście firmy do klienta. Jeżeli nasza sprawa jest prowadzona cały czas przez jednego dewelopera, a ten poświęca nam wystarczająco dużo uwagi i nie ma problemów ze skontaktowaniem się z nim, to działa to na jego korzyść. Dobrze, gdyby był pomocny również przy załatwianiu formalności, takich jak załatwienie kredytu. Jeśli zaś kontakt z deweloperem jest utrudniony, a dodatkowo za każdym razem zostajemy odsyłani do innej osoby, to nie warto dalej tracić czasu na rozmowy z taką firmą.

 

Dodaj komentarz