Jak sfotografować nieruchomość, by zachęcić do jej zakupu?

Jak sfotografować nieruchomość, by zachęcić do jej zakupu?

Prawidłowe oświetlenie fotografowanego mieszkania

Na wielu towarzyszących ogłoszeniom fotografiach trudno dobrze zobaczyć wyposażenie mieszkania. Ponadto pokoje, które na zdjęciach wydawały się małe i ciemne, w rzeczywistości okazują się jasnymi i przytulnymi wnętrzami. To pokazuje jak duże znaczenie ma prawidłowe oświetlenie fotografowanego mieszkania i perspektywa, z której zdjęcia są wykonywane.

Aby twoja nieruchomość wyglądała na zdjęciu atrakcyjnie, musisz przygotować odpowiedni sprzęt. Wbrew pozorom aparatem w smartfonie też możesz wiele zdziałać.

Parametry szczególnie istotne przy wykonywaniu zdjęć nieruchomości to:

– wielkość matrycy: najlepiej przekątna ok. 1/3 – 1/1,5 cala

– rozdzielczość: najlepiej około 12-20 Mpx, ale mając do wyboru większą matrycę i mniejszą rozdzielczość lub mniejszą matrycę i większą rozdzielczość zdecydujmy się na to pierwsze

– jasność obiektywu: wartość przysłony oznaczona literą „f” najlepiej w granicach 1,7-2

– możliwość manualnego ustawienia ekspozycji: producenci czasem wyróżniają na przykład tryb pro, w którym użytkownik smartfona może samodzielnie ustawić m.in. czas naświetlania czy czułość (tzw. ISO)

Jeśli zaś planujesz kupno aparatu, zwróć uwagę na jego matrycę i ISO, a także na ogniskową i jasność obiektywu. Zmiennoogniskowy obiektyw o wartościach od około 16 do 55 mm powinien dać ci wystarczająco dużą elastyczność nawet w ciasnych pomieszczeniach i pozwolić uniknąć dużych zniekształceń m.in. w odwzorowaniu pionów i poziomów.

Jak sfotografować nieruchomość, by zachęcić do jej zakupu?

Bardzo ważne jest również wybranie odpowiedniej pogody i pory dnia na swoją sesję zdjęciową. Najlepiej unikaj fotografowania pomieszczeń w południe, w słoneczny dzień. Efektem dużej różnicy w oświetleniu wnętrza i tego, co na zewnątrz, będzie zdjęcie ciemnego  pomieszczenia z dobrze widocznym widokiem za oknem, albo jasnego pokoju z białym prostokątem w miejscu okna. Na swoją sesję zdjęciową wybierz lepiej nieco pochmurny poranek lub popołudnie. Równie ważna jest ostrość zdjęć, jakie wykonujesz. Nie mogą być one rozmazane. Aby tego uniknąć możesz ustawić aparat na statywie lub położyć aparat na nieruchomej równej powierzchni: stole, krześle czy szafce. Oczywiście mamy wówczas ograniczoną możliwość dopasowania miejsca i wysokości, z której robimy zdjęcie, ale przynajmniej ustabilizujemy aparat, co wpłynie na jakość zdjęcia.

Dobrze wykonane zdjęcia nieruchomości są jednym z głównych bodźców do zakupu dla potencjalnego klienta – widząc na fotografiach jasne, przestronne pomieszczenia ma on ochotę zobaczyć mieszkanie na żywo – a to duży krok naprzód!

Dodaj komentarz