Style we wnętrzach – czym się charakteryzują i jak je rozpoznawać?

Style we wnętrzach – czym się charakteryzują i jak je rozpoznawać?

Planując remont mieszkania, warto na samym początku określić styl, w którym utrzymane będzie całe wnętrze. To właśnie od tego zależy jakie meble, podłogi i dodatki dobierzesz do poszczególnych pokoi. Urządzając cały dom w jednakowym stylu, uzyskasz spójność, dlatego warto zapoznać się z najpopularniejszymi stylami i wybrać ten, który będzie przewodzić w Twoich wnętrzach.

Styl skandynawski

To jeden z najbardziej lubianych stylów w ostatnich kilku latach. Właściciele mieszkań i domów wręcz się w nim zakochali i bardzo chętnie urządzają wnętrza właśnie w takim klimacie. Do jego głównych cech zalicza się lekkość, naturalność oraz harmonię. Jak sama nawa wskazuje, pochodzi z krajów Europy Północnej, a w szczególności ze Szwecji. Mieszkańcy tych krajów borykają się z brakiem naturalnego światła przez dużą część roku. Właśnie przez to postanowili swoje wnętrza urządzać z pomocą jasnych barw. Przytulne i ciepłe wnętrza są główną wizytówką stylu skandynawskiego. Przebywanie w nich ma być przyjemne oraz ułatwiać relaks i regenerowanie sił.

Styl skandynawski wykorzystuje duże ilości naturalnego drewna, kamienia, futra, szkła i ceramiki. Tak jak już wspomnieliśmy, natura jest kluczowa w urządzaniu wnętrza i warto zwrócić uwagę na to, aby w mieszkaniu znalazło się sporo tych naturalnych elementów. Przebywając w mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskim, odczujemy spokój, a jednocześnie będziemy mogli korzystać z wielu funkcjonalnych rozwiązań. Kolorystyka opiera się przede wszystkim na jasnych barwach takich jak beż, biel i szarość. Mile widziany jest też kolor niebieski i zielony. Ważny jest minimalizm i to, aby nie przesadzać ze zbyt dużą ilością dodatków i zdobień.

Styl minimalistyczny

Minimalizm to idealny styl dla osób, które lubią niezagracone przestrzenie. Doskonale odnajdą się w nim perfekcjoniści, którzy cenią porządek. Dużą zaletą wnętrz urządzonych w takim klimacie jest to, że można się w nich odprężyć i odpocząć od nadmiaru informacji, faktur i kolorów. Brak niepotrzebnych detali i bogatych zdobień to coś, po czym można poznać minimalizm. Co więcej, jest to styl, który jest bardzo funkcjonalny oraz wygodny. Królują w nim neutralne barwy w szczególności biel i czerń. Ważną role odgrywają meble, które powinny być wygodne i estetyczne. To właśnie one są największą ozdobą wnętrza.

Wybierając styl nowoczesny do swojego domu, możesz skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest grzejnik indivi, który ma powłokę lustrzaną. Jeśli nie jesteś zwolennikiem kaloryferów, które zazwyczaj nie wyglądają zbyt elegancko, to takie rozwiązanie przypadnie Ci do gustu. Grzejnik sprawi, że wnętrze będzie wydawać się optycznie większe. Większość osób nawet nie zauważy, że jest to grzejnik, ponieważ na pierwszy rzut oka w niczym go nie przypomina. Grzejnik z powłoką lustrzaną może stać się ciekawą dekoracją ścian w Twoim minimalistycznym mieszkaniu. Dodatkowo zapewni komfort cieplny wszystkim domownikom.

Dlaczego warto wybrać jeden styl wnętrza do domu?

Tak jak już wspomnieliśmy, dzięki temu Twój dom będzie spójny i każdy pokój, będzie do siebie pasował. Dopasowując styl do swojego charakteru i gustu, przebywanie w domu będzie dla Ciebie przyjemnością. Unikniesz miszmaszu, który jest bardzo często spotykany w Polskich domach. Łatwiej Ci też będzie wybierać poszczególne elementy aranżacji wnętrz, jeśli będziesz wiedzieć, w jakim stylu mają być one utrzymane.

Dodaj komentarz